Danish Logo

indeks Home .indeks. Menu
Rettelser til samlemappesider
Tombnails af billeder i samlemappen
Rhododendronforeningens samlemappe

Rhododendronforeningens samlemappe

  

           Indholdsfortegnelse

 

1.           Foreningsmeddelelser og oplysninger

1.1.1       Kontingent, plantesamling og samlemappe

1.1.2       Medlemsfortegnelse

1.2.1       Rhododendronforeningens vedtægter

1.3          Rhododendronforeningens bibliotek

1.3.1       Artikler, video- og kassettebånd

1.3.2       Bogsamling

1.4.1       Glosarium

 

2.           Dyrkningsoplysninger

2.1.1       Plantning af Rhododendron

2.2.1       Kunstlys til plantedyrkning

2.3.1       Azalea og andre Rhododendron som bonsai

2.4.1       Bekæmpelse af snudebiller

2.5.1       Vinterhårdførhed hos Rhododendron

               Kuldetolerance I (når vand spaltes), II (hold på vandet)

2.6.1       Gødskning af Rhododendron med makronæringsstoffer

2.7.1       Dyrkning af Anthopogon-serien

2.8.1       Om dyrkning af malajiske Rhododendron

 

3.           Genus Rhododendron

3.0.0              Rhododendronslægtens kendetegn

3.0.1       Ny klassifikation

 

x står for kapitel 3, 3.x står for subgenus, 3.3.x står for sektion, 3.3.1.x står for subsektion

3.3.1,21 = 3. kapitel 3. Subgenus Hymenanthes, 1. Sektion Ponticum, 21.  Subsektion Taliensia

Eventuel ( ) = arter fra det Balfourianske system, der ikke eksisterer som selvstændig art hos Cullen

og Chamberlain.  Det nærværende nummersystem er lavet udfra Goetsch et al. 2005 mht. subgenus og sektioner. Da DNA analyserne ikke i øjeblikket med bestemthed viser mulige Subsektioner i Sciadorhodion, Tsutsusi og Penthanthera bliver disse evt. oprettet hen af vejen, et ekstra tal vil så blive tilført.

 

                                                                  Gamle   (Nye)

1.     Subgenus Azaleastrum

1         Sektion Sciadorhodion

                                                           3.5.3       (3.1)         R. albrechtii

                                                           3.5.3       (3.1)         R. quinquefolium

3.5.3       (3.1)         R. schlippenbachii

3.5.3       (3.1)         R. vaseyi

2         Sektion Tsutsusi

                                                                  3.8.1       (3.2)         R. reticulatum

 

                                                    3.8.2       (3.2)         R. kiusianum

2.     Subgenus Choniastrum

 

3.     Subgenus Hymenanthes

1.        Sektion Ponticum (Ponticum først for ikke at ændre numrene)

1.              Subsektion Arborea

              2.              Subsektion Argyrophylla

                       3.3.1.2                    R. argyrophyllum var. nankingense

                       3.3.1.2                    R. insigne

              3.              Subsektion Auriculata

                                                                  3.3.1.3                    R. auriculatum

     5.              Subsektion Campanulata

                                                                  3.3.1.5                    R. campanulatum

     6.              Subsektion Campylocarpa

3.3.1.6                    R. campylocarpum

                                                                  3.3.1.6                    R. souliei

                                                                  3.3.1.6                    R. wardii

              7.              Subsektion Falconera

3.3.1.7                                        R. hodgsonii

3.3.1.7                    R. rex ssp .rex            

              8.              Subsektion Fortunea

                                                                  3.3.1.8                    R. fortunei

                                                                  3.3.1.8                    R. orbiculare

                                                                  3.3.1.8                    R. sutchuenense

              11.            Subsektion Glischra

                                                                  3.3.1.11                  R. recurvoides

     15.            Subsektion Lanata

3.3.1.15                  R. lanatum

3.3.1.15                  R. poluninii

                                                                  3.3.1.15                  R. tsariense

              16.            Subsektion Maculifera

                                                                  3.3.1.16                  R. anhweiense

                                                                  3.3.1.16                  R. longesquamatum

3.3.1.16                  R. pachysanthum

3.3.1.16                  R. pachytricum

                                                                  3.3.1.16                  R. pseudochrysanthum

                                                                  3.3.1.16                  R. strigillosum

              17.            Subsektion Neriiflora

                                                                  3.3.1.17                  R. aperantum

                                                                  3.3.1.17                  R. forrestii ssp. forrestii

                                                                  3.3.1.17                  R. haematodes                                                       

                                                                  3.3.1.17                  R. temenium

              19.            Subsektion Pontica

3.3.1.19                  R. caucasicum

3.3.1.19                   R. degronianum var. heptamerum

                              (R. mettemichii)

3.3.1.19                  R. degronianum ssp. yakushimanum

3.3.1.19                  R. makinoi

3.3.1.19                  R. purdomii

                                                                  3.3.1.19                  R. smirnowii

       

21.             Subsektion Taliensia

                                                    3.3.1.21                  R. adenogynum

                                                                  3.3.1.21                  R. aganniphum

3.3.1.21                   R. alutaceum ssp. alutaceum  (globigerum)

                                                                  3.3.1.21                  R. balfourianum

                                                                  3.3.1.21                  R. bureavii

                                                                  3.3.1.21                  R. clementinae

                                                                  3.3.1.21                  R. elegantulum

                                                                  3.3.1.21                  R. principis (R. vellereum)

                                                                  3.3.1.21                  R. pronum

                                                                  3.3.1.21                  R. proteoides

                                                                  3.3.1.21                  R. roxieanum

                                                                  3.3.1.21                  R. rufum

                                                                  3.3.1.21                  R. taliense

                                                                  3.3.1.21                  R. wasonii

                                                                  3.3.1.21                  R. wightii

                                                                  3.3.1.21                  R. wiltonii

 

       24.            Subsektion Williamsiana

                                                                  3.3.1.24                  R. williamsianum

 

2.        Sektion Pentanthera                                                                                      

                   Subsektion Pentanthera

                                                                  3.5.1.1    (3.3.2)      R. atlanticum

                                                                  3.5.1.3    (3.3.2)      R. canadense

                                                                  3.5.1.1    (3.3.2)      R. cumberlandense

                                                                  3.5.1.1    (3.3.2)      R. luteum                   

                                                                  3.5.1.1    (3.3.2)      R. molle ssp. japonicum

                                                                  3.5.1.2    (3.3.2)      R. occidentale

                                                                 

4.    Subgenus Rhododendron

              1. Sektion Pogonanthum

                                                                  3.6.1       (3.4.1)      R. anthopogon

                                                                  3.6.1       (3.4.1)      R. anthopogon ssp. hypenanthum

  3.6.1       (3.4.1)      R. kongboense

  3.6.1       (3.4.1)      R. primuliflorum

  3.6.1       (3.4.1)      R. sargentianum

  3.6.1       (3.4.1)      R. trichostomum

2.     Sektion Rhododendron

1.              Subsection Afganica

              5.              Subsektion Campylogyna

                                                                  3.6.2.5   (3.4.2.5)    R. campylogynum

              6.              Subsektion Caroliniana

                                                                  3.6.2.6   (3.4.2.6)    R. minus

              7.              Subsektion Cinnabarina

                                                                  3.6.2.7   (3.4.2.7)    R. cinnabarinum

              9.              Subsektion Fragariflorum

3.6.2.9   (3.4.2.9)    R. fragariflorum

              10.            Subsektion                                                 

              11.            Subsektion Glauca         3.6.2.11(3.4.2.11)    R. glaucophyllum

 

  12.            Subsektion Heliolepida           

                                                                 (3.4.2.12)   R. rubiginosum

              13.            Subsektion Lapponica

  3.6.2.13 (3.4.2.13)   Lapponica subsektionen

  3.6.2.13 (3.4.2.13)   R. hippophaeoides

3.6.2.13 (3.4.2.13)   R. lapponicum

3.6.2.13 (3.4.2.13)   R. nivale ssp. boreale (nigropunctatum)

  3.6.2.13 (3.4.2.13)   R. rupicola var. chryseum

  3.6.2.13 (3.4.2.13)   R. russatum

  3.6.2.13 (3.4.2.13)   R. telmateium (drumonium)

3.6.2.13 (3.4.2.13)   R. thymifolium

              14.            Subsektion Ledum

              15.            Subsektion Lepidota

                                                                  3.6.2.15 (3.4.2.15)   R. lepidotum

              16.            Subsektion Maddenia

                                                         3.6.2.16 (3.4.2.16)   R. ciliatum

     18.            Subsektion Moupiense

                                                         3.6.2.18 (3.4.2.18)   R. dendrocharis

     19.            Subsektion Rhododendron

  3.6.2.19 (3.4.2.19)   R. ferrugineum, R. hirsutum, R. myrtifolium (kotschyi)

 

              20.            Subsektion Rhodorastra              (3.4.2.20)   R. dauricum

 

              21.            Subsektion Saluenensia

                                                                  3.6.2.21 (3.4.2.21)   Saluenensia subsektionen

  3.6.2.21 (3.4.2.21)   R. calostrotum ssp.  "Gigha"

              23.            Subsektion Tephropepla

  3.6.2.23 (3.4.2.23)   R. hanceanum

24.                         Subsektion Trichoclada (bør flyttes)

                                                                  (3.4.2.24)  R. mekongense

                                                                  3.6.2.24 (3.4.2.24)   R. viridescens

              25.            Subsektion Triflora       

                                                                  3.6.2.25 (3.4.2.25)   R. ambiguum

                                                                  3.6.2.25 (3.4.2.25)   R. concinnum

                                                                                (3.4.2.25)  R. keiskei

                                                                  3.6.2.25 (3.4.2.25)   R. oreotrephes

3.6.2.25 (3.4.2.25)   R. triflorum

3.6.2.25 (3.4.2.25)   R. yunnanense

        3.    Section  Vireya

5.    Subgenus Therorhodion

                                                                  3.7            (3.5)      R. camtschaticum

                                                                  3.7            (3.5)      R. camtschaticum album

 

4.             Rhododendron hybrider

4.1.1       R. ambiguum x R. concatenans

4.1.2       R. yakushimanum hybrider

4.1.3       R. "Gartendirektor Rieger"

4.1.4       Yaku Fairy hybrider fra Warren Berg

4.1.5       R. "Scintillation”

4.1.6       R. "Carmen"

 

5.             Formering af Rhododendron

5.2.1       Indsamling og opbevaring af pollen

5.2.1       Om kontrolleret bestøvning

5.2.2       Frøformering af Rhododendron

5.2.3       Stikning af Rhododendron

5.2.4       Formering af Rhododendron med plantevævskultur

5.2.5       Stiklingeformering af løvfældende azalea

5.2.6       Når man har lært at så hvad så?

5.2.8       Formering af Rhododendron ved hjælp af vævskultur

5.2.9       Gode råd om podning af Rhododendron

 

6.            Rhododendron plantesamlinger

6.1.1       RF samling i Gammel Kjøgegaards park

6.1.2       Kørselsvejledning til Gammel Kjøgegaard

6.2.1       Bodnant Garden, Wales

6.2.2       Achamore Garden, Isle of Gigha, Skotland

6.2.3       Crarae Woodland, Argyll, Skotland

6.2.4       Arduaine Gardens, Argyll, Skotland

6.2.5       Wakehurst Place, England

 

7.            Ledsageplanter til Rhododendron

7.1          Træarter som overstandere

7.1.1       Lyng

7.1.2       Clethra barbinervis

7.2.1       Dyrkning af magnolia fra frø

 

8.            Rhododendron - historisk set

8.1          Azalea og azalea hybrider. Historiske hovedtræk

 

9.            Sygdomme og mangelsymtomer

9.3          Europæisk og Californisk visneskimmel

 

10.          Diverse

10.1        Klima, mikroklima og planter

10.2        Fotografering af Rhododendron

10.4        Planteregistrering og planteskilte

10.5        Justering af hygrometer

10.6        Bygning og brug af skyggehus

10.7        Lidt om at anlægge en spændende have

10.8        Hvad er en art?

10.8.1      Genetiske regler og deres anvendelse                 fra 5.2.7

10.8.2      Skæltyper på asiatiske Rhododendron                  fra  10.3

 

                                                                                                      Redigeret jan. 2010