Indholdsfortegnelse
1. Foreningsmeddelelser og oplysninger
1.1.1 Kontingent, plantesamling og samlemappe
1.1.2 Medlemsfortegnelse
1.2.1 Rhododendronforeningens vedtægter
1.3 Rhododendronforeningens bibliotek
1.3.1 Artikler, video- og kassettebånd
1.3.2 Bogsamling
1.4.1 Glosarium
2. Dyrkningsoplysninger
2.1.1 Plantning af Rhododendron
2.2.1 Kunstlys til plantedyrkning
2.3.1 Azalea og andre Rhododendron som bonsai
2.4.1 Bekæmpelse af snudebiller
2.5.1 Vinterhårdførhed hos Rhododendron
Kuldetolerance I (når vand spaltes), II (hold på
vandet)
2.6.1 Gødskning af Rhododendron med
makronæringsstoffer
2.7.1 Dyrkning af Anthopogon-serien
2.8.1 Om dyrkning af malajiske Rhododendron
3. Genus Rhododendron
3.0.0
Rhododendronslægtens
kendetegn
3.0.1 Ny klassifikation
x står for kapitel 3, 3.x
står for subgenus, 3.3.x står for sektion, 3.3.1.x står for subsektion
3.3.1,21 = 3. kapitel 3. Subgenus Hymenanthes,
1. Sektion Ponticum, 21. Subsektion Taliensia
Eventuel ( ) = arter fra det
Balfourianske system, der ikke eksisterer som selvstændig art hos Cullen
og Chamberlain. Det nærværende nummersystem er lavet udfra
Goetsch et al. 2005 mht. subgenus og sektioner. Da DNA analyserne ikke i
øjeblikket med bestemthed viser mulige Subsektioner i Sciadorhodion, Tsutsusi
og Penthanthera bliver disse evt. oprettet hen af vejen, et ekstra tal vil så
blive tilført.
Gamle (Nye)
1. Subgenus Azaleastrum
1
Sektion Sciadorhodion
3.5.3 (3.1) R.
albrechtii
3.5.3 (3.1) R.
quinquefolium
3.5.3 (3.1) R.
schlippenbachii
3.5.3 (3.1) R.
vaseyi
2
Sektion Tsutsusi
3.8.1 (3.2) R.
reticulatum
3.8.2 (3.2) R.
kiusianum
2. Subgenus Choniastrum
3. Subgenus Hymenanthes
1.
Sektion Ponticum
(Ponticum først for ikke at ændre numrene)
1. Subsektion Arborea
2. Subsektion
Argyrophylla
3.3.1.2 R. argyrophyllum var. nankingense
3.3.1.2 R.
insigne
3. Subsektion
Auriculata
3.3.1.3 R. auriculatum
5. Subsektion Campanulata
3.3.1.5 R. campanulatum
6. Subsektion Campylocarpa
3.3.1.6 R.
campylocarpum
3.3.1.6 R. souliei
3.3.1.6 R. wardii
7. Subsektion
Falconera
3.3.1.7
R. hodgsonii
3.3.1.7 R. rex ssp .rex
8. Subsektion Fortunea
3.3.1.8 R. fortunei
3.3.1.8 R. orbiculare
3.3.1.8 R. sutchuenense
11. Subsektion Glischra
3.3.1.11 R. recurvoides
15. Subsektion Lanata
3.3.1.15 R. lanatum
3.3.1.15 R. poluninii
3.3.1.15 R. tsariense
16. Subsektion Maculifera
3.3.1.16 R. anhweiense
3.3.1.16 R. longesquamatum
3.3.1.16 R. pachysanthum
3.3.1.16 R.
pachytricum
3.3.1.16 R. pseudochrysanthum
3.3.1.16 R. strigillosum
17. Subsektion Neriiflora
3.3.1.17 R. aperantum
3.3.1.17 R. forrestii ssp. forrestii
3.3.1.17 R. haematodes
3.3.1.17 R. temenium
19.
Subsektion Pontica
3.3.1.19 R.
caucasicum
3.3.1.19
R.
degronianum var. heptamerum
(R.
mettemichii)
3.3.1.19 R.
degronianum ssp. yakushimanum
3.3.1.19 R. makinoi
3.3.1.19 R. purdomii
3.3.1.19 R. smirnowii
21.
Subsektion
Taliensia
3.3.1.21 R. adenogynum
3.3.1.21 R. aganniphum
3.3.1.21 R. alutaceum
ssp. alutaceum (globigerum)
3.3.1.21 R. balfourianum
3.3.1.21 R. bureavii
3.3.1.21 R. clementinae
3.3.1.21 R. elegantulum
3.3.1.21 R. principis (R. vellereum)
3.3.1.21 R. pronum
3.3.1.21 R. proteoides
3.3.1.21 R. roxieanum
3.3.1.21 R. rufum
3.3.1.21 R. taliense
3.3.1.21 R. wasonii
3.3.1.21 R. wightii
3.3.1.21 R. wiltonii
24.
Subsektion Williamsiana
3.3.1.24 R. williamsianum
2.
Sektion Pentanthera
Subsektion Pentanthera
3.5.1.1 (3.3.2) R.
atlanticum
3.5.1.3 (3.3.2) R.
canadense
3.5.1.1 (3.3.2) R.
cumberlandense
3.5.1.1 (3.3.2) R.
luteum
3.5.1.1 (3.3.2) R.
molle ssp. japonicum
3.5.1.2 (3.3.2) R.
occidentale
4. Subgenus Rhododendron
1. Sektion Pogonanthum
3.6.1 (3.4.1) R.
anthopogon
3.6.1 (3.4.1) R.
anthopogon ssp. hypenanthum
3.6.1 (3.4.1) R.
kongboense
3.6.1 (3.4.1) R. primuliflorum
3.6.1 (3.4.1) R. sargentianum
3.6.1 (3.4.1) R.
trichostomum
2. Sektion Rhododendron
1. Subsection Afganica
5. Subsektion Campylogyna
3.6.2.5 (3.4.2.5) R.
campylogynum
6. Subsektion Caroliniana
3.6.2.6 (3.4.2.6) R.
minus
7. Subsektion Cinnabarina
3.6.2.7 (3.4.2.7) R.
cinnabarinum
9. Subsektion Fragariflorum
3.6.2.9 (3.4.2.9) R.
fragariflorum
10. Subsektion
11. Subsektion Glauca 3.6.2.11(3.4.2.11) R. glaucophyllum
12. Subsektion Heliolepida
(3.4.2.12)
R. rubiginosum
13. Subsektion
Lapponica
3.6.2.13 (3.4.2.13) Lapponica subsektionen
3.6.2.13
(3.4.2.13) R. hippophaeoides
3.6.2.13
(3.4.2.13) R. lapponicum
3.6.2.13
(3.4.2.13) R. nivale ssp. boreale
(nigropunctatum)
3.6.2.13 (3.4.2.13) R. rupicola var. chryseum
3.6.2.13 (3.4.2.13) R. russatum
3.6.2.13 (3.4.2.13) R. telmateium (drumonium)
3.6.2.13
(3.4.2.13) R. thymifolium
14. Subsektion Ledum
15. Subsektion Lepidota
3.6.2.15
(3.4.2.15) R. lepidotum
16. Subsektion Maddenia
3.6.2.16
(3.4.2.16) R. ciliatum
18. Subsektion Moupiense
3.6.2.18
(3.4.2.18) R. dendrocharis
19. Subsektion Rhododendron
3.6.2.19 (3.4.2.19) R.
ferrugineum, R. hirsutum, R. myrtifolium (kotschyi)
20. Subsektion Rhodorastra (3.4.2.20) R. dauricum
21. Subsektion Saluenensia
3.6.2.21
(3.4.2.21) Saluenensia subsektionen
3.6.2.21 (3.4.2.21) R. calostrotum ssp. "Gigha"
23. Subsektion
Tephropepla
3.6.2.23 (3.4.2.23) R. hanceanum
24.
Subsektion Trichoclada (bør flyttes)
(3.4.2.24) R. mekongense
3.6.2.24
(3.4.2.24) R. viridescens
25. Subsektion Triflora
3.6.2.25
(3.4.2.25) R. ambiguum
3.6.2.25
(3.4.2.25) R. concinnum
(3.4.2.25) R. keiskei
3.6.2.25
(3.4.2.25) R. oreotrephes
3.6.2.25 (3.4.2.25)
R. triflorum
3.6.2.25 (3.4.2.25) R. yunnanense
3. Section
Vireya
5. Subgenus Therorhodion
3.7 (3.5) R. camtschaticum
3.7 (3.5) R. camtschaticum album
4. Rhododendron
hybrider
4.1.1 R. ambiguum x R.
concatenans
4.1.2 R. yakushimanum hybrider
4.1.3 R. "Gartendirektor Rieger"
4.1.4 Yaku Fairy hybrider fra Warren Berg
4.1.5 R. "Scintillation”
4.1.6 R. "Carmen"
5. Formering
af Rhododendron
5.2.1 Indsamling og opbevaring af pollen
5.2.1 Om kontrolleret bestøvning
5.2.2 Frøformering af Rhododendron
5.2.3 Stikning af Rhododendron
5.2.4 Formering af Rhododendron med
plantevævskultur
5.2.5 Stiklingeformering af løvfældende azalea
5.2.6 Når man har lært at så hvad så?
5.2.8 Formering af Rhododendron ved hjælp af
vævskultur
5.2.9 Gode råd om podning af Rhododendron
6. Rhododendron
plantesamlinger
6.1.1 RF samling i Gammel Kjøgegaards park
6.1.2 Kørselsvejledning til Gammel Kjøgegaard
6.2.1 Bodnant Garden, Wales
6.2.2 Achamore Garden, Isle
of Gigha, Skotland
6.2.3 Crarae Woodland,
Argyll, Skotland
6.2.4 Arduaine Gardens, Argyll, Skotland
6.2.5 Wakehurst Place, England
7. Ledsageplanter til Rhododendron
7.1 Træarter som overstandere
7.1.1 Lyng
7.1.2 Clethra barbinervis
7.2.1 Dyrkning af magnolia
fra frø
8. Rhododendron - historisk set
8.1 Azalea og azalea hybrider. Historiske hovedtræk
9. Sygdomme og mangelsymtomer
9.3 Europæisk og Californisk visneskimmel
10. Diverse
10.1 Klima, mikroklima og planter
10.2 Fotografering af Rhododendron
10.4 Planteregistrering og planteskilte
10.5 Justering af hygrometer
10.6 Bygning og brug af skyggehus
10.7 Lidt om at anlægge en spændende have
10.8 Hvad er en art?
10.8.1 Genetiske regler og deres anvendelse fra 5.2.7
10.8.2 Skæltyper på asiatiske Rhododendron fra 10.3
Redigeret jan. 2010